Vremensko važenje krivičnog zakona
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Fakultet za bezbednost i zaštitu

SADRŽAJ
I UVOD......................................................................................................................2
II VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA.........................................................3
2.1 Osnovno pravilo-primjena zakona vremena izvršenja krivičnog djela........5
III RETROAKTIVNA PRIMJENA KRIVIČNOG ZAKONA.................................................7
3.1 Princip zakonitosti ili legaliteta...................................................................11
IV ZAKLJUČAK..........................................................................................................12
V LITERATURA.........................................................................................................13
1.UVOD
Vremensko važenje krivičnog zakona predstavlja posebno akutuelno pitanje u onim krivičnopravnim sistemima u kojima se vrše česte promjene u krivičnopravnoj materiji. U situacijama sukcesije zakona,kada nakon izvršenja djela pa do njegovog pravosnažnog procesa,dolazi do vremenskih sukoba zakona,ovo pitanje je posebno značajno u početku primjene novog zakona u tzv. prelaznim razdobljima. Ako je pri tome istovremeno učinjena i preraspodjela zakonodavnih nadležnosti,kao što je bio slučaj u zadnjoj reformi u krivičnom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine,onda je problem primjene pravila koja se odnose na vremensko važenje krivičnog zakona,još složeniji i komplikovaniji.
Važenje krivičnog zakona znači da je on na snazi i da ga organi pravosuđa primjenjuju,odnosno da po njemu sudovi sude u krivičnim stvarima.
Krivični zakon, kao ni bilo koji drugi zakon, nije univerzalan, on djeluje u određenom vremenu, na određenom prostoru i u odnosu prema određenim licima. S obzirom na to razlikujemo : *vremensko važenje krivičnog zakona *prostorno važenje krivičnog zakona *personalno važenje krivičnog zakona
2
2. VREMENSKO VAŽENJE KRIVIČNOG ZAKONA
Vremensko važenje krivičnog zakona je opšte pravno pitanje i jednako se riješava kod svih zakona. Svaki zakon je smješten u određeno vremensko razdoblje ,ima svoj početak, kraće ili duže vrijeme trajanja i kraj.
Da bi počeo da važi , da bi postao egzistentan, svaki zakon prvo treba da bude proglašen ili obnarodovan tzv. promulgacija zakona, iz čega proizilazi osnovno pravilo da objavljivanje zakona mora prethoditi njegovom stupanju na snagu .
Početak važenja jednog zakona je dan ili moment njegovog stupanja na snagu , što može biti eksplicitno određeno u samom zakonu (uglavnom u njegovim završnim odredbama),ili se primjenjuju opšta pravna pravila o stupanju zakona na snagu. Vrijeme od objavljivanja zakona u službenom glasilu, pa do njegovog stupanja na snagu, može biti kraće ili duže , u zavisnosti od karaktera zakona , njegove složenosti ili značaja,te da li se radi o potpuno novom, znatno ili neznatno izmjenjenom zakonu.
Krivični zakon važi do dana stupanja na snagu novog zakona koji ga izričito ili prećutno ukida. Od naših novih zakona ,izričitu odredbu o prestanku važenja prijašnjeg krivičnog zakona (tzv. abrogacijska klauzula ili norma), sadrže entitetski krivični zakoni (KZFBiH-čl. 419 , KZRS-čl. 439, KZBDBiH-čl. 393), dok je KZBiH ne sadrži,ali to proizilazi iz opštih pravila vremenskog važenja krivičnih zakona,jer kasniji zakon kao lex posterior stavlja van snage ili derogira krivičnopravne norme ranijeg zakona.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!